A berlini Stadtschloss archív felvételen
A berliniek többsége e kéréssel fordul a Stadtschloss újjáépítését tervező mérnökök, építészek és hivatalnokok felé - legalábbis a Zeit újságírója, Christoph Seils szerint. A német parlament sokéves viták után 2007-ben hozta meg kompromisszumos döntését, miszerint a Brandenburgiak berlini városi kastélya, amely Vilmos császár alatt egy ideig a Birodalom központja volt, részben eredeti homlokzatokkal, ám új belsővel épül újjá eredeti helyén, ott, ahol 1950 után a DDR által épített Palast der Republik váltotta fel. Amelyet mára szintén elbontottak.
A Stadtschloss építésében a 19. század legnagyobb német mesterei, Stüler és Schinkel is közreműködtek
Zavaros? A németek többsége szerint is. És a történet itt még nem ért véget. A palotából ugyanis egyetlen apró szeletke mindmáig áll: az az erkély, amelyen Karl Liebknecht 1918 novemberében kikáltotta a Német Szocialista Köztársaságot. Bár a kastély a második világháború bombázásai után nagy költségekkel ugyan, de helyreállítható lett volna, a város területi felosztása megpecsételte sorsát. A Kelet-Berlint uralmuk alá vonó kommunisták a monarchikus múlt szimbólumát látták benne, és jóllehet 1945-50 között részben helyreállítva használták is, a Liebknecht-erkély kivételével 1950-ben az egész épületegyüttest lebontották.
Az egyetlen megmaradt épületrészlet, a Liebknect-erkély a Palast der Republik részeként
Részben a Stadtschloss helyén épült fel a hetvenes években a Palast der Republik, amelynek szerepe a köztársaság dicsfényének emelése lett volna - hogy-hogy nem, az 1990-es német újjáegyesítés körülötti mámoros hónapokban azonban kiderült, hogy a Palast der Republik rákkeltő azbesztet tartalmaz. Az épületet bezárták, és megindult a vita, mi történjen a Berlin történelmi szívében fekvő, értékes telken. Sokan parkot szerettek volna a helyén, mások új, jövőbe mutató épületet. Voltak, akik a Stadtschloss teljes rekonstrukciójára voksoltak, mások részleges helyreállítással is megelégedtek volna. Végül az utóbbi nézet győzedelmeskedett: az újjáépülő, Humboldt-Forum névre keresztelt együttesnek három homlokzata lesz eredeti, ám belül teljesen új formák fogadják majd a látogatót. Az építészeti kiképzésre kiírt nyílt, nemzetközi pályázatot nemrég az olasz Francesco Stella nyerte meg; a Palast der Republik lebontása mára nagyrészt befejeződött.
A Palast der Republik főhomlokzatán semmi sem emlékeztetett a múltra
Hasonló újjáépítésre több németországi példát ismerünk. Az elmúlt években kívül-belül eredeti formájában rekonsturálták például a drezdai Frauenkirchét, amelyet a világháború pusztítására emlékeztető mementóként hagyott meg a szocialista rezsim. A Braunschweig központjában álló, 1960-ra teljesen lebontott hercegi kastélynak viszont csak a főhomlokzatát rekonstuálták, amely mögött egy bevásárlóközpontot helyeztek el. Ida kívánkozó példa a Foster & Partners által újjáépített Reichstag is. A berlini Stadtschloss rekonstrukciója azonban ennél is bonyolultabb, már csak azért is, mert egyetlen eredeti épületrészlet máig fennáll. Nem lesz-e arcátlan hazugság az, ami a helyére kerül? Vagy az eredeti városkép bőven megér ennyit? A berliniek jó részét foglalkoztatják ezek a kérdések. Előbb-utóbb pedig, ha megkezdődik a budai királyi palota rekonstrukciója, minket is foglalkoztatni fognak.
A braunschweigi kastély újjáépített főhomlokzata mögött bevásárlóközpont rejtezik
Képek: wikipédia
Párbejegyzés a MuMán
4 Kommentare:
Tetszenek a képek (is). A bevásárló központ milyen durva. Kíváncsi vagyok milyen bev.kp. az amúgy; Ilyen mekis, h&m-es vagy vmi exkluzívabb?
szokásos. valahogy a bev.központok mindenütt 1formák. ki érti ezt:-)?
én azért hallottam már olyanról, hogy egy bevásárló kp-ba nem engedték be a mekit, burger kinget és társaikat, mert az a kategória nem elég posh :)
Teljesen átlagos, mekis h&m-es. Olyasmi, mint az Árkád Bp-en. Itt a honlapja:
http://www.schlossarkaden.de/de/seite/home.php
Kommentar veröffentlichen